Innowacyjne przedsięwzięcie „Kręgi wsparcia” oraz model pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną - to tematy, z którymi zapoznali się członkowie Kujawsko-Pomorskiej Sieci Współpracy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Szkolenie, które poprowadzili Paweł Jordan prezes Stowarzyszenia Boris – współtwórca Modelu Bezpieczna Przyszłość osób z niepełnosprawnością intelektualną, oraz Katarzyna Leśko z zarządu tego stowarzyszenia, odbyło się w dwóch zintegrowanych częściach, w dniach 13 i 20 kwietnia 2021 roku.
Pierwsza część została poświęcona godnemu i dobremu życiu osoby z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenie środowiskowego systemu wsparcia osoby z NI – założenia modelu, planowanie skoncentrowane na osobie – praca na zasobach. Druga część spotkania natomiast dotyczyła „Kręgów Wsparcia” i pracy w środowisku. Przedstawiono również dobre praktyki WTZ, które stosują już ten model, tj. Warsztatów Terapii Zajęciowej w Elblągu, które testują ten model od dwóch lat, oraz w Biskupcu.
„Kręgi Wsparcia” to innowacyjne, w skali kraju, przedsięwzięcie, którego założeniem jest zbudowanie trwałego systemu wychodzenia z izolacji osób z niepełnosprawnością intelektualną opierającego się na sieciach powiązań – ludzi i instytucji. W miejscu zamieszkania budowane są relacje i system wsparcia oparty na prawdziwym zaangażowaniu wolontariuszy oraz wypracowaniu mechanizmów wspierających usamodzielnianie osób z niepełnosprawnościami, zarówno życiowo, jak i fizycznie, a także finansowo.