Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu jest organizatorem konkursu wiedzy o ekonomii społecznej. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół średnich miasta Torunia oraz powiatu toruńskiego.
Celem Konkursu jest upowszechnianie wiedzy o ekonomii społecznej wśród uczniów szkół średnich, poznawanie mechanizmów przedsiębiorczości społecznej oraz budowanie postaw proprzedsiębiorczych a w szczególności:
- wzrost wiedzy na temat wykluczenia społecznego (pojęcie, przyczyna i skutki wykluczenia społecznego, przełamanie stereotypu osoby wykluczonej);
- umiejętność identyfikacji potencjału osób i grup społecznych – kapitału społecznego;
- zwiększenie świadomości na temat możliwości podjęcia aktywności zawodowej w ramach podmiotu ekonomii społecznej;
- kształtowanie postawy przedsiębiorczości oraz rozwój umiejętności interpersonalnych;
- stworzenie u młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań;
- ukazanie celu działania oraz podstawowych mechanizmów funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej;
- integracja środowiska lokalnego.
W piątek 30 listopada 2018 r. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu odbyły się eliminacje konkursu wiedzy o ekonomii społecznej dla uczniów szkół średnich z Torunia oraz powiatu toruńskiego. Finał zaplanowany został na wtorek 11 grudnia.
Do konkursu pięcioosobowe drużyny zgłosiły następujące placówki: Zespół Szkół Technicznych w Toruniu - Technikum nr 4, Zespół Szkół Samochodowych w Toruniu, Technikum w Gronowie, Zespół Szkół CKU w Gronowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży oraz Liceum Ogólnokształcące „Realizacja” w Toruniu.
Rywalizacja w ramach konkursu przebiegała w dwóch etapach. Na wstępie drużyny rozwiązywały test wiedzy o ekonomii społecznej. Kolejnym etapem było rozegranie drużynowo dwóch partii gry planszowej „Ekonomia społeczna”. Do wspólnej rywalizacji zaproszeni zostali także nauczyciele, którzy przyjechali razem z uczniami. Zważywszy na to, że o kwalifikacjach do finału konkursu decydowała suma punktów zdobyta z testu oraz gry planszowej, emocje zdawały się narastać z każdą kolejną rundą gry. Nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia czuwali jurorzy konkursu, eksperci w obszarze ekonomii społecznej: Pani Joanna Gus – specjalistka ds. integracji w fundacji EMIC, koordynatorka i trenerka w Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Pan Ryszard Konopka – animator Stowarzyszenia Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK, konsultant i trener Narodowego Centrum Kultury w Warszawie wykładowca akademicki oraz Aleksander Jarzemski, ekspert ds. ekonomii społecznej z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu. Po zakończeniu rywalizacji jurorzy podsumowali wyniki.
Do finału konkursu zakwalifikowali się reprezentanci:
- Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży
- Zespołu Szkół Technicznych – Technikum nr 4 w Toruniu
- Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu
Na zakończenie zmagań wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Bez względu na ostateczny wynik rywalizacji, serdeczne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom konkursu - dyrekcjom szkół, nauczycielom oraz uczniom.
Za pomoc realizacji konkursu szczególne podziękowania składamy dyrekcji i pracownikom Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, którzy nieodpłatnie udostępnili gry planszowe oraz przedstawicielom Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu za przekazanie materiałów edukacyjnych na potrzeby konkursu.
We wtorek 11 grudnia 2018 r. w siedzibie Spółdzielni Socjalnej „Kulturhauz” w Toruniu odbędzie się finał konkursu, który przebiegać będzie w formie gry miejskiej. Zwycięska drużyna wyjedzie na dwudniową wizytę studyjną do Spółdzielni Socjalnej „Panato” do Wrocławia, podczas której uczestniczyć będzie w warsztatach w obszarze biznesu, marketingu i ekonomii społecznej. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają nagrody rzeczowe.
- Rozpoczęcie finału - 11.12.2018 r. godz. 9.00
- Siedziba Spółdzielni Socjalnej KULTURHAUZ: Toruń, ul. Poniatowskiego 5/2
- Zakończenie przewidziane jest ok. godz. 15.00