Za nami połowa wakacji, a Państwo wciąż szukają ciekawych miejsc do odwiedzenia? Chcecie poznać ludzi z pasją, spędzić czas w sposób nietuzinkowy, a przy okazji wesprzeć oryginalne lokalne inicjatywy? Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej TŁOK ma kilka ciekawych pomysłów.
Tegoroczne wakacje nie są takie, jak poprzednie. Duża część z nas spędza je w kraju, wybierając miejsca bezpieczne i mało zatłoczone.
Szukając wakacyjnych kierunków, warto wziąć pod uwagę warsztaty, wycieczki, zajęcia organizowane przez lokalnych społeczników działających w organizacjach pozarządowych i innych podmiotach o celach społecznych np. spółkach non profit. Rozwijając działalność turystyczną, na pierwszym miejscu podmioty te stawiają rozwój lokalnych społeczności. Prowadzą je często ludzie o ciekawych pasjach, potrafiący dzielić się swoimi zainteresowaniami z innymi. Działając na rzecz otoczenia, dbają o zasoby przyrodnicze, kulturowe i historyczne danej miejscowości, pielęgnują lokalne tradycje.
Przedstawiamy kilka propozycji na ciekawe spędzenie czasu w trakcie sierpniowych wędrówek po województwie kujawsko-pomorskim.
Mydlarska Wioska i Park Linowy w Górznie (Pojezierze Brodnickie)
W malowniczych Fiałkach koło Górzna działa Wioska Mydlarska. Jej założyciele, Agnieszka i Jacek, przybliżają historię, prowadząc warsztaty zaznajamiające z dawnymi zajęciami gospodarskimi, takimi jak tworzenie mydła, tłoczenie olejów czy pranie na zabytkowych tarach. Miłośnicy przyrody, ekologii, tradycji lokalnych oraz poszukiwacze nietuzinkowych wrażeń spędzą tu niezapomniany czas.
Można tu wykonać własnoręcznie mydło, tworząc kompozycję zapachową oraz dobierając dodatki roślinne i kolor, a także skomponować własną sól do kąpieli. Podczas odwiedzin w Starej Pralni obejrzycie narzędzia używane dawniej do prania: tary, pralki ręczne, mechaniczne i elektryczne, żelazka węglowe i z duszą, a także różne rodzaje maglownic. Chętni mogą sami spróbować prania, maglowania i prasowania przy użyciu starych urządzeń zgromadzonych w wiosce.
Więcej - tutaj.
Po warsztatach w Wiosce Mydlarskiej warto wybrać się do parku linowego pięknie położonego na brzegu górznieńskiego jeziora.
Więcej - tutaj.
Warsztaty w Miodowym Ogrodzie w Krainie Skrwy – Manufakturze Zdrowia (powiat rypiński)
Agnieszka i Wojtek, pasjonaci roślin, ekologicznych upraw i pszczelarstwa, zapraszają na warsztaty do Miodowego Ogrodu w Krainie Skrwy – Manufakturze Zdrowia pod Skrwilnem.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z budową ula i pracą pszczół, poznają kwiaty, drzewa, krzewy i zioła, z których pszczoły zbierają nektar, oglądają prawdziwą pasiekę, uczą się rozpoznawać różne gatunki miodu, a także własnoręcznie wykonują świecę z wosku pszczelego i komponują woreczek zapachowy z roślin i ziół pochodzących z gospodarstwa (np. z lawendy, tymianku, rozmarynu, mięty). Dzieci mogą poczuć się jak prawdziwy, młody pszczelarz, ubierając strój pszczelarski.
Więcej - tutaj.
Osada Milewita (powiat brodnicki)
Joanna i Grzegorz z Fundacji Brama Epok, pasjonaci historii, po ukończeniu studiów archeologicznych zajmowali się edukacją historyczną, rekonstrukcjami historycznymi. Pasja przerodziła się w chęć społecznej pracy. Od 2019 roku Brama Epok prowadzi w Mileszewach Osadę Milewita, o której założyciele mówią, że to miejsce, gdzie historia spotyka baśń.
Można tu wziąć udział w warsztatach, zajęciach, pokazach historycznych – poszukać zaginionego skarbu, wystartować w turnieju o złote jabłko, stworzyć własną lalkę-motankę.
Więcej - tutaj.
Jajkowo - Wioska Początku Życia (powiat brodnicki)
Spędzacie wakacje na Pojezierzu Brodnickim? Koniecznie zajrzyjcie do Jajkowa. Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Po drodze”, zrzeszającego lokalnych społeczników, wpadli na oryginalny pomysł przyciągnięcia turystów do swojej wsi – założyli wioskę tematyczną, której motywem przewodnim jest jajko. Zainspirowała ich nazwa rodzinnej miejscowości – wywodząca się od rycerza Jajko, który według miejscowej legendy władał niegdyś tymi terenami.
Goście wioski odkrywają tajemnice jajek nie tylko od strony przyrodniczej, ale również kulinarnej i kulturowej – jajko, jako symbol powrotu do życia, pojawia się w wielu mitach. Wioska oferuje warsztaty rękodzielnicze, a także degustacje lokalnych produktów.
Więcej - tutaj.
Toskania Kociewska (powiat świecki)
Arek i Sara z Fundacji Toskania Kociewska to polsko-włoskie małżeństwo, które kilka lat temu osiadło w gminie Nowe. Piękne otoczenie i przypominający Toskanię krajobraz zainspirowały ich do stworzenia miejsca, w którym na co dzień można doświadczać zdrowego, zgodnego z naturą stylu życia. Działa tu agroturystyka, organizowane są warsztaty i zajęcia.
Ważnymi mieszkańcami Toskanii Kociewskiej są zwierzęta - można tu spotkać konie, świnki wietnamskie, gęsi syberyjskie i głównych bohaterów zagrody - osły. Założycie Toskanii rozwijają onoterapię, czyli zajęcia rekreacyjno-edukacyjne i terapeutyczne z osiołkami.
Położone w malowniczym otoczeniu Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły, otoczone urokliwymi wzniesieniami i polami –Toskania Kociewska urzeknie miłośników przyrody, zwierząt i miejsc, gdzie czas płynie wolniej.
Więcej - tutaj.
Wizyta w jednej z kilkunastu kujawsko-tematycznych wiosek tematycznych
W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się kilkanaście wiosek tematycznych – inicjatyw rozwijanych w małych miejscowościach i na wsiach, które chcą w ten sposób zapoznać turystów z lokalnymi tradycjami i produktami.
Można w nich między innymi wypiekać chleb, wcielić się w zielarza, poznać tajemnice starej kopalni węgla brunatnego w Borach Tucholskich.
Listę kujawsko-pomorskich wiosek tematycznych znajdziecie tutaj.
Materiał przygotowany przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej TŁOK