Zakończył się cykl czterech warsztatów ze społecznego zlecania zadań publicznych, przeznaczonych dla kadry jednostek samorządów terytorialnych, podmiotów ekonomii społecznej i ośrodków wsparcia ekonomii społecznej. Ich organizatorem był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.
Warsztaty, które odbyły się 14 i 16 października oraz 20 i 21 listopada 2019 roku w siedzibie ROPS-u i zgromadziły łącznie 60 uczestników, prowadził Tomasz Schimanek, ekspert ds. ekonomii społecznej i społecznych zamówień publicznych. Przybliżył tryby zlecania zadań publicznych oraz rozwiązania pozwalające uwzględniać aspekty społeczne przy zlecaniu zadań publicznych, w tym w zakresie świadczenia usług społecznych i rewitalizacji.
Społeczne zlecanie zadań publicznych służy przede wszystkim jako instrument ułatwiający dostęp do zamówień publicznych podmiotom ekonomii społecznej. Szczególna uwaga była zwrócona zatem na uświadamianie, zwłaszcza zamawiającym, korzyści wynikających ze społecznego zlecania zadań publicznych, bo to oni decydują o jego stosowaniu. Brak świadomości korzyści powoduje, że samorządy często traktują społeczne zamówienia publiczne jako niepotrzebny eksperyment lub, w przypadku projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, jako obowiązek. Taką świadomość powinni mieć przede wszystkim wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i członkowie zarządów powiatów, bo to oni muszą dać „zielone światło” dla wdrażania tych rozwiązań.
Skutecznym sposobem przekonywania do korzyści jest też pokazywanie dobrych przykładów, czyli samorządów, które stosują społeczne zlecanie zadań publicznych. Były zatem prezentowane przykłady dobrych praktyk w tym zakresie, zarówno z kraju, jak i z naszego województwa. W części praktycznej uczestnicy warsztatów dokonali analizy SWAT, wskazując mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia stosowania społecznego zlecania zadań publicznych.