W 2020 r. po raz drugi środki z krajowego funduszu szkoleniowego będą przeznaczone między innymi na priorytet dedykowany podmiotom ekonomii solidarnej.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało propozycje priorytetów wydatkowania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2020 r, a Rady Rynku Pracy pozytywnie zaopiniowała między innymi dwa tematy dotyczące pracowników zatrudnionych w podmiotach ekonomii solidarnej:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej.
W rezultacie pierwszy z powyższych priorytetów realizowany będzie w ramach tzw. puli ministra, a drugi w ramach priorytetów rady rynku pracy dla rezerwy KFS. Co to oznacza dla PES?
KFS stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy i jest przeznaczony na wsparcie pracodawców inwestujących w kształcenie ustawiczne pracowników i swoje własne. Co roku środki na KFS (w 2019 to ponad 246,5 mln zł) dzielona są na część, dla której priorytety określa minister (80%) oraz rezerwę, dla której główne wyzwania określa RRP (20%). Pula środków na realizację priorytetów ministra wyniesie w 2020 r. przeszło 195,2 mln zł. Środki te będą do dyspozycji PUP i będą mogły być przeznaczone m.in. na kształcenie ustawiczne pracowników Przedsiębiorstw społecznych, spółdzielni socjalnych, oraz ZAZ (szczegóły dotyczące podziału środków - tutaj.
KFS to instrument związany z podnoszeniem kompetencji pracowników i pracodawców. Środki finansowe mogą być przeznaczone m.in. na kursy i studia podyplomowe egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
Przedsiębiorcy zatrudniający do 10 pracowników nie muszą wnosić wkładu własnego (w pozostałych przypadkach wkład własny to 20% kosztów), a maksymalna wysokość środków na jednego pracownika, którą można uzyskać z KFS to 300% przeciętnego wynagrodzenia za pracę. W przybliżeniu (bazując na danych za II kw. 2019 r.) z KFS można było uzyskać nawet 14,5 tys. zł.
W 2020 roku (inaczej niż w roku 2019) możliwe będzie uzyskanie wsparcia na kształcenie ustawiczne pracowników PS, a także pracowników i członków spółdzielni socjalnych bez względu na to czy należą oni do grupy pracowników zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Takie rozwiązanie powinno ułatwić aplikowanie o środki, a także w bardziej elastyczny sposób odpowiadać na potrzeby tych podmiotów ekonomii społecznej. Podnosić swoje kwalifikacje, dzięki wsparciu z KFS, będą mogli również wszyscy pracownicy ZAZ.
Środki z KFS rozdzielają powiatowe urzędy pracy. Dlatego już teraz warto zapoznać się z zasadami korzystania z funduszu, które obowiązują w 2019 r., zapewne w wielu przypadkach regulacje na przyszły rok będą podobne. O możliwość korzystania z KFS warto także zapytać w PUP. Trzeba również pamiętać, że zasady korzystania z KFS mogą być różne w zależności od PUP. Różnice te mogą dotyczyć szczególnie terminów, liczby naborów i innych ważnych kwestii organizacyjnych. Z tego powodu warto przygotować się do aplikowania ośrodki już na początku 2020 r. Ogólne zasady na których uzyskać można wsparcie z KFS można znaleźć tutaj. Z pewności będzie można również liczyć na fachowe wsparcie OWES.
A co z pracownikami CIS, KIS i WTZ? Priorytet dotyczący pracowników CIS, KIS i WTZ jest tzw. priorytetem RRP. Oznacza to, że ta grupa pracodawców będzie mogła skorzystać z KFS, po wyczerpaniu się w danym PUP środków z tzw. puli ministra.