Najskuteczniejsi, najbardziej zaangażowani, dochowujący w pracy najwyższych standardów etycznych i zawodowych specjaliści terapii zajęciowej zostali w tym roku po raz pierwszy uhonorowani specjalnymi nagrodami zarządu województwa. Nagrody finansowe i listy gratulacyjne odebrała 9 października siódemka wyróżnionych – najlepsi z najlepszych w tej wymagającej profesji.
- Zawód terapeuty zajęciowego – stosunkowo młody, uważany za zawód przyszłości - to jedna z tych profesji, na przedstawicieli których zapotrzebowanie stale rośnie, co jest związane m.in. z trendami demograficznymi. Zależy nam by podkreślić jego społeczną wagę. Zależy nam też, żeby najlepsi specjaliści, których fachowość i postawa wobec podopiecznych budzą najwyższy szacunek, stawali się wzorem dla środowiska, w tym przede wszystkim młodych adeptów – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
Kandydatury w konkursie zgłaszały podmioty prowadzące placówki integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz organizacje pozarządowe i instytucje pomocowe kościołów i związków wyznaniowych.
Terapia zajęciowa to rodzaj terapii uaktywniającej polegający na podejmowaniu przez pacjenta określonych działań pod kierunkiem i opieką terapeuty. Jest powszechnie wykorzystywana m.in. w warsztatach terapii zajęciowej i domach pomocy społecznej. Pacjentami terapeutów zajęciowych są osoby niepełnosprawne i seniorzy. Celem jest szeroko rozumiana rehabilitacja - w odniesieniu zarówno do ciała, jak sfery psychicznej i społecznej – oraz samodzielność podopiecznych.
Z satysfakcją informujemy, że w gronie wyróżnionych znalazły się osoby związane z Warsztatami Terapii Zajęciowej: Magdalena Domek (WTZ Sępólno Krajeńskie), Justyna Jakielaszek (WTZ Wąbrzeźno) oraz Violetta Pieszchalska (WTZ Włocławek).