Przybliżenie zagadnień związanych z ekonomią społeczną przedstawicielom organizacji pracodawców i organizacji branżowych z naszego regionu było głównym tematem spotkania Prezydium Sejmiku Gospodarczego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbyło się w środę 10 października 2018 roku w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu.
Zebranych powitał dyrektor Adam Szponka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu. W dyskusji, oprócz członków Prezydium Sejmiku z Prezydentem Krzysztofem Sikorą na czele, wzięli też udział przedstawiciele dwóch podmiotów ekonomii społecznej. Paulina Ograbisz prezes spółdzielni socjalnej „Panato” z Wrocławia mówiła o korzyściach biznesowych ze współpracy biznesu z podmiotami ekonomii społecznej, społecznej odpowiedzialności biznesu, budowaniu powiązań pomiędzy ekonomią społeczną i biznesem na poziomie regionalnym oraz o zwiększeniu widoczności PES-ów jako dostawców produktów i usług m.in. na przykładzie spółdzielni socjalnej „Panato”. Z kolei prezes Agnieszka Lange-Olszewska i członek zarządu Aleksandra Lewandowska zaprezentowały działalność Fundacji Pro Omnis, która zapewniła catering na to spotkanie.
Następnie rozpoczęła się debata, podczas której przedstawiciele prezydium Sejmiku wyrazili wolę współpracy i pomocy w upowszechnianiu idei ekonomii społecznej. Przedstawicielka organizacji Pracodawców Pomorza i Kujaw, Hanna Wygodzka podkreśliła znaczenie, w przypadku działalności podmiotów ekonomii społecznej, odpowiedniego marketingu i promocji usług oraz produktów. Z kolei Piotr Hadrysiak, reprezentujący Kujawsko-Pomorską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości, zwrócił uwagę na tworzące się nowe możliwości dla PES-ów w odnalezieniu się na rynku usług w sytuacji, kiedy rynek pracodawcy zaczyna przekształcać się w rynek pracownika i występują spore problemy ze znalezieniem wykonawcy na wiele usług. Ważnym głosem w dyskusji była wypowiedź Prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej Henryka Dulanowskiego, który podkreślił, że dużym atutem przedsiębiorców społecznych w nawiązywaniu współpracy z sektorem biznesu jest wymiar społeczny działalności PES-ów. Z kolei Łukasz Gapa ze Związku Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych zwrócił uwagę na potrzebę promocji certyfikatu „Zakup Prospołeczny”, który może być ważnym elementem w postrzeganiu podmiotów ekonomii społecznej. Wreszcie na zakończenie Prezydent Sejmiku Krzysztof Sikora zasugerował, aby podmioty ekonomii społecznej zaczęły się zrzeszać w różnego rodzaju organizacje, związki czy klastry, dzięki czemu będą miały większą siłę przebicia na rynku usług.